Wymiana świec żarowych. O czym należy pamiętać?

Wymiana świec żarowych to czynność serwisowa, która czeka każdego właściciela samochodu z silnikiem diesla. Choć żywotność tego podzespołu jest zróżnicowana, to większość producentów zaleca wymianę świec żarowych co ok. 100 tys. km. Odraczanie terminu wymiany świec lub kontrolowania stanu zużycia może spowodować nie tylko problemy z uruchomieniem silnika. W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze świec żarowych oraz jak wymienić je samodzielnie.

Samochody z silnikami wysokoprężnymi nie potrzebują świec zapłonowych do zapłonu paliwa. W dieslach zapłon oleju napędowego następuje samoczynnie. Aby do niego doszło, potrzebne są wysoki stopień sprężania powietrza oraz wysoka temperatura oleju napędowego wtryskiwanego do tłoków.

Za podgrzewanie komory spalania odpowiadają świece żarowe, które wytwarzają ciepło o temperaturze od 800 do nawet ponad 1000 st. C, i to nawet w kilka sekund. W nowoczesnych silnikach diesla świece żarowe odpowiadają także za korygowanie pracy silnika na niskich obrotach oraz za zmniejszanie emisji spalin, gdy jednostka napędowa nabiera temperatury pracy. Czy oznacza to, że świece żarowe są istotne dla prawidłowego działania silnika?

Objawy zużycia świec żarowych
Twój samochód z silnikiem diesla miewa problemy z odpalaniem, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni C? Odczuwasz spadek mocy? Auto spala większe ilości paliwa, a jego silnik po odpaleniu wibruje mocniej niż dotychczas? Powodem występowania tych niedogodności może być zużycie podzespołów układu podgrzewania komory spalania. Rozwiązaniem jest kontrola lub wymiana świec żarowych.
Tablice rozdzielcze samochodów z silnikami wysokoprężnymi wyposażone są w kontrolkę z żółtą spiralą, która świeci się po włączeniu zapłonu i gaśnie chwilę po uruchomieniu jednostki napędowej. To właśnie ta kontrolka oznacza właściwą pracę świec żarowych. Co ciekawe, mrugająca kontrolka z żółtą spiralą zazwyczaj oznacza usterki np. układu wtryskowego, turbiny lub przepustnicy, ale nie awarię samych świec żarowych.

O nieprawidłowościach w pracy świec żarowych świadczy brak włączania się kontrolki podczas uruchamiania zapłonu. Wtedy świece mogą nawet w ogóle nie działać. Z kolei długotrwałe zapalenie symbolu świec na tablicy rozdzielczej oznacza, że świece żarowe potrzebują sporo czasu na osiągnięcie właściwej temperatury. Świadczy to o zbyt małej wydajności podzespołu, co zwykle wiąże się z jego zużyciem. Zużyte świece żarowe w nowoczesnych silnikach wysokoprężnych mogą doprowadzić do uszkodzenia filtra cząstek stałych oraz innych podzespołów jednostki napędowej, co naraża właściciela pojazdu na wysokie koszty naprawy.

Jak wybrać odpowiednie świece żarowe?
Samochody z silnikami diesla jeszcze nieco ponad 10 lat temu stanowiły ok. połowy nowych pojazdów rejestrowanych w Polsce. Obecnie udział w rynku jest mniejszy, ale po polskich drogach nadal jeździ wiele aut z wysokoprężnymi jednostkami napędowymi. Wymiana świec żarowych to czynność, która dotyczy milionów polskich kierowców.
Świece żarowe to podłużne metalowe urządzenia o walcowatym kształcie, które montowane są w głowicach silników wysokoprężnych – po jednej na każdy z cylindrów.

Najstarsza generacja tych układów podgrzewania składa się ze świec żarowych połączonych równolegle specjalną szyną. W przypadku awarii jednej ze świec cały układ przestawał działać, co stanowi poważną wadę tego rozwiązania. Układ podgrzewania drugiej generacji składa się ze świec podłączonych niezależnie, co pozwala na kontrolę pracy pojedynczych podzespołów oraz na zapisywanie ewentualnych błędów. Zaawansowane systemy elektroniczne pozwalają na pełen monitoring pracy tych podzespołów.

Świece żarowe z metalowym i ceramicznym elementem grzejnym
Świece żarowe produkowane są z wykorzystaniem dwóch typów technologii. Dostępne są świece z metalowym oraz z ceramicznym elementem grzejnym. Świece żarowe z metalowym prętem grzewczym wykonane są ze specjalnych stopów metali, które zapewniają szybkie osiągnięcie temperatury roboczej oraz emisję ciepła do komory spalania. Parametry pracy świec z metalowym elementem grzejnym różnią się w zależności od jego średnicy oraz długości. Wpływa to na szybkość żarzenia świecy.

Świece żarowe z ceramicznym elementem grzejnym są przeznaczone do pracy w najbardziej wymagających warunkach. Szybciej osiągają temperaturę roboczą, która ponadto jest wyższa niż ta osiągana przez metalowe odpowiedniki. Ceramiczne świece żarowe odznaczają się także większą odpornością na nagłe zmiany temperatur, co przekłada się na wyższą trwałość. Pomimo że świece z metalowym oraz ceramicznym elementem grzejnym mogą mieć podobne parametry, to nie należy stosować ich zamiennie.

Zestawienie świec żarowych
Świece żarowe różnią się od siebie właściwościami cieplnymi, czasem nagrzewania, napięciem pracy oraz kształtem i rozmiarem. Wymiana świec żarowych powinna być poprzedzona dokładną analizą specyfikacji silnika w Twoim aucie. Dzięki temu kupisz świece żarowe, które będą dopasowane do otworu montażowego i zapewnią optymalne warunki pracy jednostce napędowej. Informacje na temat rozmiarów i parametrów świec żarowych, w które wyposażony jest silnik Twojego auta, możesz znaleźć w instrukcji samochodowej.

Podstawowe parametry każdej świecy żarowej:

napięcie – podawane w voltach [V],
natężenie prądu – podawane w amperach [A],
rozmiar klucza potrzebnego do montażu lub demontażu urządzenia – podawany w milimetrach [mm],
rozmiar gwintu – podawany w milimetrach [mm].
Tym, co łączy wszystkie świece żarowe z naszej oferty, są wysoka jakość wykonania i wydajność. Wykorzystanie najnowszych technologii wykonania świec żarowych przez renomowanych producentów sprawia, że czas osiągnięcia temperatury roboczej został skrócony z kilkunastu do zaledwie 2–3 sekundy. Wpływa to na znaczne skrócenie czasu rozruchu silnika nawet w trakcie silnych mrozów.

Istotnym czynnikiem jest także trwałość konstrukcji świec żarowych. Warunki pracy urządzenia są wymagające, gdyż przy każdym rozruchu silnika dochodzi do znacznych zmian temperatury. Świece żarowe muszą za każdym razem osiągnąć odpowiednią temperaturę, aby był możliwy zapłon oleju napędowego.

Po zakończeniu nagrzewania komory spalania na podzespoły oddziałuje wysoka temperatura generowana przez jednostkę napędową. Gdy świece żarowe ulegną zużyciu, to ich konstrukcja nadal musi być na tyle silna, aby dało się je wymontować z głowicy silnika.