Sprowadzenie samochodu z USA? Koszt i 5 ważnych zasad

Sprowadzamy samochody z Niemiec, Anglii i Holandii, coraz częściej również ze Stanów Zjednoczonych. Rynek amerykański znany jest z atrakcyjnych cen pojazdów, co na pewno zachęca potencjalnych klientów do zakupu zza oceanem. Na sprowadzenie samochodu z USA decydują się zarówno osoby prywatne, jak również firmy, dla których jest to bardzo dobra okazja, aby zoptymalizować koszty prowadzenia działalności. Trzeba przyznać, że auta w Stanach Zjednoczonych są tańsze. Co jednak z kosztami transportu? Czy rzeczywiście jest to opłacalny zakup i ile będzie Cię to naprawdę kosztować?

Z Europy czy z USA?
Atrakcyjnością cen przyciągają oferty ze Stanów Zjednoczonych i to jest jeden z kluczowych czynników, które uwzględniamy przy podejmowaniu decyzji. Na tym jednak nie koniec kosztów, co jednak nie zawsze jest tak oczywiste dla potencjalnych kupców jeszcze na początku. Ważne są też koszty transportu z USA. Musisz wiedzieć, że będą one wyższe niż w przypadku importu pojazdu z Europy. Wynika to ze sposobu transportu, w tym przypadku niezbędny będzie transport morski, Twój nowy samochód musi pokonać ocean. Jeżeli decydujesz się importować samochód spoza Unii Europejskiej, do ogólnych kosztów trzeba doliczyć jeszcze cło i akcyzę, czyli opłaty celne oraz podatek VAT. To jednak nie zniechęca Polaków, którzy wciąż sięgają po oferty ze Stanów Zjednoczonych. Trafiają się naprawdę doskonałe okazje, szczególnie jeżeli chodzi o amerykańskie modele aut. Sprowadzenie samochodu z USA, to szansa na to, aby stać się właścicielem luksusowego samochodu sportowego, a nawet zabytkowego w atrakcyjnej cenie.

Prowizja – kiedy musisz ją zapłacić oraz w jakiej wysokości?
Auta zza oceanu kupujemy z różnych źródeł. Jednym z nich są domy aukcyjne. W tym przypadku będziesz zmuszony zapłacić prowizję domu, w którym dokonasz zakupu. Jej wysokość jest zróżnicowana i zależy od konkretnej licytacji. Oscyluje w granicach 300-700 dolarów. Ponadto rzadko zdarza się, że kupujemy samochód w USA, będąc na miejscu. Jeżeli tak nie jest, to kolejną prowizję będziemy płacić dla banku. To, jak będzie ona wysoka, zależy od konkretnego banku i jej warunków współpracy, jednak można przyjąć, że jest to ok. 30 dolarów. To nie koniec opłat prowizyjnych. Dla bezpieczeństwa polscy kupcy korzystają z pomocy pośredników, dopełniających za nich wiele formalności. Oni również zarabiają na naszym zakupie. Za takie wsparcie zapłacimy ok. 400 dolarów w zależności od zakresu wykonywanych czynności.

Sprowadzenie samochodu z USA. Podatek VAT i akcyza
Nabywca zgodnie z obowiązującym prawem w USA jest zobowiązany dokonać opłat importowych. Wśród nich jest cło, wynoszące ok. 10% w przypadku np. niemieckich portów. Kolejna to akcyza uzależniona od pojemności silnika. Wynosi ona od 3,1% do 18,7% wartości samochodu. Pozostaje jeszcze podatek VAT. Przy standardowych samochodach jej wysokość to 19%, a przy zabytkowych 8%. To stawki obowiązujące w Niemczech, które są zdecydowanie bardziej opłacalne dla Polaków. Dlaczego? Możesz oczywiście dokonać opłaty w Polsce, ale w takiej sytuacji Twój podatek VAT będzie wynosił 23%. Jeżeli jednak kupujesz samochód zabytkowy nie ponosisz z tego tytułu kosztów celnych i akcyzy, więc to może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Sprowadzenie samochodu z USA
Auto trzeba przetransportować do Polski
Czy sprowadzenie samochodu z USA jest trudne? Pamiętaj, że Twój nowy samochód pokona tysiące kilometrów, za które oczywiście musisz zapłacić. Transport jest bardzo rozbudowany, co ma wpływ na wysokość jego kosztów. Najpierw auto trzeba doholować do portu w Ameryce, zatem w tym przypadku cena będzie uzależniona od tego, jak daleko od miejsca, w którym auto się znajduje, zlokalizowany jest port. Zapłacimy za tę usługę ok. 200-800 dolarów. Na statku trzeba wykupić kontener, opłacić rejs, załadunek i wyładunek. W sumie koszt tych wszystkich usług będzie oscylował w granicy 950 – 1450 dolarów. Twój samochód znajdzie się w jednym z europejskich portów, skąd będziesz musiał przetransportować go jeszcze do Polski.

Już jest!
W Polsce również musisz dokonać obowiązkowych opłat. Dokumenty pojazdu trzeba przetłumaczyć na język polski, ale może to zrobić tylko tłumacz przysięgły. Pojazd musi zostać poddany przeglądowi technicznemu. Co więcej, trzeba wprowadzić pewne zmiany związane w układzie wydechowym, światłach i ilości generowanych spalin, ponieważ amerykańskie auta mają inną konstrukcję niż europejskie. Według diagnostów najczęściej zmian wymagają światła mijania, które w USA mają reflektory symetryczne. W Europie natomiast światła powinny być asymetryczne, aby lepiej oświetlały pobocze drogi. Również tylne kierunkowskazy w wielu modelach aut z USA mogą wymagać wymiany. Zwykle samochody te mają czerwone kierunkowskazy. Jeśli zaś chodzi o światła przeciwmgielne, wiele modeli nie posiada obowiązkowego światła przeciwmgielnego z tyłu. Natomiast światła pozycyjne często w modelach samochodów z USA są żółte, w Polsce powinny być białe. Warto także zwrócić uwagę na sam licznik, który powinien wskazywać prędkość w km/h. Jednak wiele liczników w samochodach z USA ma dwie skale.

Opłaty w urzędzie
Pozostaje jeszcze opłata w urzędzie komunikacyjnym. Rejestracja samochodu z USA w zasadzie nie różni się zbytnio od rejestracji auta np. z Niemiec. Musisz mieć przetłumaczone dokumenty z odprawy celnej, fakturę, potwierdzenie zapłaty akcyzy czy title certyfikate. Mając komplet dokumentów, możesz udać się do Wydziału Komunikacji w swoim mieście. Na rejestrację samochodu masz 30 dni. Pamiętaj jednak, by w ciągu 14 dni załatwić formalności związane z cłem czy podatkiem VAT. Po opłaceniu akcyzy możesz udać się do urzędu w celu zarejestrowania samochodu. Jeszcze do niedawna za rejestrację pojazdu zapłaciłbyś ok. 250 zł. Dzisiaj jednak sama rejestracja jest nieco tańsza, ponieważ nie ma obowiązku wyrabiania karty pojazdu czy naklejki kontrolnej. Zatem koszt samej rejestracji wynosi około 150 zł. Zniesiona została również opłata recyklingowa.

Ile zatem zapłacisz dodatkowo za samochód, który kosztował 10 000 dolarów. W przeliczeniu na polskie złotówki będzie to ok. 60 000 zł.

Podsumowanie
W USA można kupić samochód w bardzo atrakcyjnej cenie, szczególnie, jeżeli szukasz amerykańskiego luksusowego auta sportowego.
Opłaty prowizyjne dotyczą domu aukcyjnego (300-700 dolarów), banku (ok. 30 dolarów) i pośrednika (ok. 400 dolarów).
Za cło zapłacisz ok. 10%, akcyzę od 3,1% do 18,7% wartości samochodu, a podatek VAT wyniesie Cię 19% w przypadku auta standardowego i 8% zabytkowego.
Koszty transportu z USA do Europy to koszt ok. 1150 – 2250 dolarów.
W Polsce samochód będzie musiał zostać dostoswany do wymogów obowiązujących w Europie, przejść przegląd i zostać zarejestrowany w urzędzie komunikacyjnym.