Jak przygotować auto na zimę? Praktyczne porady

Każdego roku przychodzi taki moment, gdy zima zaskakuje kierowców. Jeśli nie chcemy znaleźć się w tym niechlubnym gronie, warto wcześniej dowiedzieć się, jak przygotować auto na zimę. Tym bardziej że odpowiednie dostosowanie auta do nowych warunków pogodowych pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych, a czasem i kosztownych niespodzianek.

Jak zabezpieczyć uszczelki samochodowe przed mrozem?

Kiedy myślimy o tym, jak przygotować samochód do zimy, uszczelki nie są zazwyczaj pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy. Szkoda, bo ten drobiazg potrafi uszczuplić portfel, jeśli go zaniedbamy. I choć sam koszt zakupu nowych uszczelek nie musi być wysoki, to już zlecenie ich wymiany autoryzowanemu serwisowi – owszem.

Czym więc zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę, aby nie obawiać się, że wraz z pierwszymi przymrozkami nie będziemy mogli otworzyć auta? Niektórzy stosują wazelinę, ale jest to raczej tymczasowe rozwiązanie, kiedy nie mam niczego innego pod ręką. Jeśli chcemy mieć pewność, że uszczelki będą w dobrym stanie przez całą zimę, sięgnijmy po specjalistyczne silikony do uszczelek. Ale sama wiedza o tym –  czym smarować uszczelki w samochodzie zimą nie wystarcza, trzeba jeszcze wiedzieć, jak i kiedy to robić. Przede wszystkim pamiętajmy, że przed naniesieniem specyfiku na uszczelki należy je osuszyć i wyczyścić. Nie wystarczy także zabezpieczyć uszczelki jednorazowo, na przykład jesienią. Należy o nie dbać regularnie. Warto także zabezpieczać uszczelki każdorazowo po wizycie w myjni.

Pamiętajmy, że regeneracja uszczelek drzwi samochodowych po uprzednim ich uszkodzeniu zazwyczaj nie jest już możliwa i wymaga wymiany tego elementu na nowy. Warto także uświadomić sobie, że występujące w Polsce warunki atmosferyczne nie działają na korzyść uszczelek – nieustanne zmiany temperatury sprawiają, że woda osadzająca się na uszczelkach w ciągu dnia, zamarza w nocy przy kilkustopniowych przymrozkach. Dlatego ważna jest regularna konserwacja uszczelek.

Jak przygotować auto na zimę? Wymiana opon na zimowe 

Nie mniej ważnym zadaniem jest wymiana opon na zimowe. Niestety, wielu kierowców czeka z tym do ostatniej chwili, a więc zazwyczaj do momentu, kiedy pojawiają się śnieg czy gołoledź. Poruszanie się po oblodzonej drodze na letnich oponach może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Nie wspominając o kolejkach w punktach wymiany opon w momencie, gdy kierowców zaskoczył pierwszy śnieg.

Dlaczego powinniśmy wymieniać ogumienie?

Konieczność ta oczywiście wynika z warunków atmosferycznych, które wymagają od nas zastosowania ogumienia z lepszą przyczepnością – co pozwala z kolei na bezpieczniejszą jazdę. Statystyki policyjne jasno wskazują, że okres przejściowy między oponami letnimi a zimowymi jest najgroźniejszy – w 2018 roku do największej liczby wypadków drogowych doszło właśnie w październiku (9,9% wszystkich zdarzeń).

Czy wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Co do samego obowiązku wymiany opon na zimowe, to w Polsce nie ma takiego przepisu. Nie jest to jednak argument za niewymienianiem opon. W wielu krajach, np. w Skandynawii czy u naszych sąsiadów – na Litwie, Słowacji, w Czechach, czy w Niemczech, takie prawo obowiązuje. Warto to wziąć pod uwagę, jeśli planujemy poruszanie się autem w miesiącach zimowych również poza granicami Polski.

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Niestety, nie ma stałej daty, której moglibyśmy się trzymać i która ułatwiłaby zaplanowanie wymiany opon na zimowe. Eksperci jednak zgodnie twierdzą, że powinniśmy dokonać jej wtedy, gdy temperatura w ciągu dnia zacznie regularnie utrzymywać się poniżej 7°C. W drugą stronę, zimówki powinniśmy wymienić na opony letnie, gdy temperatura wróci do pułapu powyżej 7°C.

Jak widać, przygotowanie samochodu do zimy nie musi być ani czasochłonne, ani drogie – wystarczy tylko  działać z odpowiednim wyprzedzeniem. Wcześniejsze zaplanowanie wymiany opon na zimowe i regularne dbanie o uszczelki auta z pewnością pozwoli nam uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Warto także zadbać o inne elementy – konserwację zamka, przegląd techniczny auta i wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu.

tania najtańsza laweta Kraków pomoc drogowa holowanie autolaweta mobilny mechanik tania najtańsza laweta Kraków pomoc