Jak przygotować auto i siebie do wyjazdu?10 kroków

Ważne  ubezpieczenie OC i Zielona Karta

Przygotowując auto do wyjazdu zacznij od dokumentów. Nie potrzebujesz żadnego dodatkowego ubezpieczenia na wyjazd za granicę dla samochodu – tak długo, jak ograniczasz swój wyjazd do państw Unii Europejskiej. Jednakże jadąc np. na Ukrainę, zaopatrz się w Zieloną Kartę, czyli poświadczenie posiadania ważnego ubezpieczenia OC. Zieloną Kartę zamówisz u agenta. Pamiętaj, aby zamówić kartę odpowiednio wcześniej.

Sprawdź przepisy drogowe obowiązujące w danym kraju

Warto zorientować się, jak wyglądają limity prędkości w krajach, przez które zamierzasz przejeżdżać. W Niemczech możesz poruszać się po autostradzie bez ograniczeń prędkości ale już w Norwegii maksymalna prędkość to 80 km/h – a mandaty są tam bardzo wysokie. Pamiętaj także, że będąc za granicą jesteś zobowiązany płacić mandaty na miejscu. Jeśli nie masz gotówki, coraz częściej możesz zapłacić kartą albo funkcjonariusze eskortują Cię do najbliższego bankomatu. Jeżeli w ogóle nie masz pieniędzy, ryzykujesz areszt lub zarekwirowanie auta, przedmiotów wartościowych bądź dokumentów do czasu zapłacenia kary.  Przygotuj więc sobie trochę gotówki (tak na wszelki wypadek), ale przede wszystkim zwracaj uwagę na ograniczenia prędkości.

Sprawdź stan techniczny samochodu

Badanie techniczne samochodu jest obowiązkiem każdego posiadacza auta, obok ważnego ubezpieczenia OC, i stanowi potwierdzenie, że samochód jest sprawny. W pojazdach nowych wymagane jest po 3 latach od zakupu, kolejne po następnych 2, a pojazdy 5-letnie wymagają już corocznego badania technicznego. Ale jeśli w samochodzie coś stuka i Cię niepokoi, koniecznie sprawdź to przed wyjazdem – inaczej być może będziesz musiał skorzystać z o wiele droższej pomocy mechanika za granicą. Sprawdź poziom płynów i pamiętaj o zapakowaniu koła zapasowego. Pamiętaj także, że jeśli Twoje auto będzie w widoczny sposób niesprawne (np.: cieknący olej, zużyte lub uszkodzone opony), bardzo możliwe, że zostaniesz zatrzymany przez policję i zapłacisz mandat.

Wykup ubezpieczenie Assistance, które działa także za granicą

Jak jeszcze przygotować auto do wyjazdu za granicę? Skoro przy stanie technicznym pojazdu jesteśmy – nigdy nie masz stuprocentowej pewności, że coś się jednak nie wydarzy, czy to usterka, czy też kolizja. Dlatego warto zaopatrzyć się w Assistance w wariancie rozszerzonym lub maksymalnym. Co daje takie ubezpieczenie Assistance? Przede wszystkim masz zapewnione holowanie samochodu za granicą do warsztatu oraz transport osób z Tobą podróżujących. Czy Assistance samochodu się opłaca? Zdecydowanie – wystarczy pomyśleć, ile kosztowałoby Cię za granicą holowanie pojazdu do warsztatu na własną rękę bez dobrego ubezpieczenia Assistance.

Zaopatrz się z niezbędne akcesoria

Niezależnie od przepisów, może się zdarzyć, że pewne rzeczy będą Ci po prostu potrzebne. Co więc warto zapakować do auta oprócz walizek? Akcesoria wymagane w większości krajów europejskich to: trójkąt ostrzegawczy, apteczka z odpowiednią datą przydatności oraz kamizelka odblaskowa. W niektórych krajach, np. w Niemczech, nie są wymagane opony zimowe (w Polsce też nie), ale w zimową pogodę możesz dostać mandat za ich nieposiadanie na podstawie odrębnych przepisów. W Chorwacji z kolei musisz mieć dodatkowo komplet zapasowych żarówek. Gaśnica nie jest wymagana w Polsce, ale możesz dostać mandat, jeśli jest przechowywana w trudno dostępnym miejscu i przeterminowana. Za granicą gaśnica wymagana jest np. w Belgii, Bułgarii czy Rumunii.

Sprawdź, jak postępować w sytuacji kolizji za granicą

Przygotuj swoje auto, ale przygotuj także siebie i dowiedz się, jak postępować w sytuacji, kiedy dojdzie do kolizji za granicą. Oprócz ubezpieczenia OC samochodu i Zielonej Karty weź ze sobą także polsko-angielskie oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Wykup ubezpieczenie turystyczne

Obok ważnego ubezpieczenia samochodu OC, Zielonej Karty i polsko-angielskiego oświadczenia o zdarzeniu drogowym, weź ze sobą kartę EKUZ, która uprawnia Cię do otrzymania podstawowej opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej za darmo. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę to zwrot kosztów leczenia, transportu medycznego, ubezpieczenie NNW oraz ubezpieczenie OC. To ostatnie – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – jest szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy np. Ty lub Twoi bliscy niemyślnie uszkodzicie czyjąś własność lub spowodujecie uszkodzenie zdrowia (zderzenie z drugą osobą podczas uprawiania sportów, zniszczenie mienia hotelowego, etc.).

Zaopatrz się w nawigację

Choć mało kto wyrusza dzisiaj w dłuższą podróż bez nawigacji, to rozważ, czy bardziej opłaca Ci się zaopatrzyć się w profesjonalne mapy w trybie off-line na dedykowanym sprzęcie, czy wolisz polegać na swoim telefonie i transferze danych. Jeśli to drugie, zadbaj o pewny roaming i upewnij się ile może Cię kosztować transfer danych za granicą. Możesz też pobrać mapy z danego regionu przed wyjazdem i korzystać z nich w trybie offline w trakcie podróży. Bądź przygotowany.

Przygotuj paszport – także dla zwierzęcia

Wiemy, że ta rada nie dotyczy samochodu, ale warto o tym przypominać. Jeśli wybierasz się nie sam, ale ze swoim zwierzakiem, to pamiętaj, że musi on posiadać paszport – nawet jeśli podróż dotyczy krajów strefy Schengen. Paszport dla zwierzęcia możesz wyrobić w jednej z uprawnionych przychodni weterynaryjnych. Pamiętaj także, że nie wszystkie zwierzęta mogą być przez granicę przewożone, a niektóre muszą przejść kwarantannę, nim wjadą do innego kraju.

Zaplanuj koszty wyjazdu za granicę

Ile kosztować będzie wizyta u mechanika? Ile zakup apteczki, aktualizacja nawigacji, a ile wykup ubezpieczenia podróżnego i ubezpieczenia pełniejszego Assistance samochodu.

tania najtańsza laweta Kraków pomoc drogowa holowanie autolaweta mobilny mechanik tania najtańsza laweta Kraków pomoc