Opony zimowe czy całoroczne

Opony zimowe i wielosezonowe mają ze sobą wiele wspólnego. Różnią się jednocześnie na tyle, że decyzja czy kupić opony zimowe, czy całoroczne, jest wyjątkowo ważna w życiu każdego kierowcy. Od tego wyboru zależą m.in. wygoda użytkowania samochodu, a także skuteczność w wymagających warunkach zimowych. To, czy w Twoim przypadku lepsza będzie opona wielosezonowa, czy zimowa wynika z kilku czynników, które wyjaśniamy poniżej.

Opony zimowe czy całoroczne

Opony zimowe a wielosezonowe – czym się różnią?

Opony zimowe powstają z mieszanki gumowej dostosowanej do niskich i bardzo niskich temperatur – od około -20 do +7 stopni Celsjusza. Dlatego za optymalny moment zmiany opon na zimowe uznaje się właśnie granicę +7 stopni. Poniżej tej temperatury opony letnie stają się zbyt sztywne, przez co spada ich przyczepność oraz skuteczność hamowania.

Modele całoroczne są natomiast produkowane z mieszanki gumowej, która zapewnia najlepsze parametry w zakresie temperatury od około -10 do około +30°C. W efekcie opony wielosezonowe są w stanie zaoferować dobry poziom bezpieczeństwa latem, podczas gdy zimówki stają się w wysokich temperaturach mniej stabilne, słabiej hamujące i zużywają się w mgnieniu oka. Jednak opony całoroczne z pewnością nie zapewnią w mroźne dni tak dobrych parametrów, jak modele zimowe. W letnich miesiącach wielosezonówki nie dostarczą natomiast tak wysokich osiągów, jak opony letnie.

Opony zimowe i całoroczne różnią się też szczegółami bieżnika, chociaż w obydwu rodzajach ogumienia najczęściej wykorzystuje się wzór kierunkowy – przyjmujący tzw. układ jodełki, czy litery „V”. Kierunkowy układ bieżnika zapewnia wysoką skuteczność na mokrych i śliskich nawierzchniach. Wspierają go w tym lamele, czyli proste lub zygzakowate nacięcia na powierzchni bloków bieżnika, które zwiększają przyczepność na śniegu i lodzie.

Klocki bieżnika w oponach zimowych są bardzo gęsto pokrywane lamelami, dzięki czemu oferują w warunkach zimowych wysokie osiągi. Bieżniki całoroczne mają widocznie mniej lameli – przez co mogą sprawdzać się lepiej niż opony zimowe na suchej nawierzchni w ciepłe dni.

Opona zimowa

Zimowe czy całoroczne – których potrzebujesz?

Dwa główne powody, przez które kierowcy coraz chętniej wybierają opony wielosezonowe, to oszczędności oraz wygoda użytkowania. Zakup jednego kompletu ogumienia zamiast dwóch osobnych na lato i zimę jest tańszy, ale faktyczne oszczędności zależą od tego, ile kilometrów pokonujemy. Ponadto wszechstronność opon całorocznych jest okupiona kompromisami, przez które nie zapewnią na śniegu tak wysokich parametrów, jak opony zimowe i w naprawdę trudnych warunkach mogą nie podołać wyzwaniom.

Istotne jest to, ile jeździsz w ciągu roku

Opony całoroczne pracują przez cały rok, a nie po kilka miesięcy w roku jak zimowe i letnie. Modele wielosezonowe nie są też tak odporne na skrajne warunki występujące w poszczególnych sezonach. W efekcie najtrwalsze modele przy prawidłowym użytkowaniu wytrzymują około 50-60 tys. km. Dlatego kierowcy, którzy pokonują rocznie około 10-15 tys. km powinni raczej pozostać przy oponach sezonowych. Model wielosezonowy warto brać pod uwagę na poważnie dopiero przy przebiegach niższych niż 10 tys. kmPrzy przebiegach na poziomie 18-20 tys. km rocznie z całą pewnością najlepiej wybrać opony sezonowe, gdyż w tej sytuacji modele całoroczne wystarczą na około 2-3 lata.

Żywotność opon sezonowych to natomiast około 50-80 tys. km. Jeżeli więc komplet letni oraz zimowy pokonują rocznie po 8-10 tys. – całkowity roczny przebieg 16-20 tys. – przy odpowiedniej dbałości mogą wystarczyć one nawet na 6-8 lat. W efekcie kierowcy, którzy pokonują wiele kilometrów na oponach całorocznych, mogą zużyć trzy, a w skrajnym przypadku nawet cztery komplety, podczas gdy wybierając opony sezonowe, potrzebowaliby w tym samym czasie jednego kompletu na zimę i jednego na lato.

Roczny przebieg

Opony

8-10 tys. km i mniej

całoroczne

10-15 tys. km

do rozważenia

16-20 tys. km i więcej

zimowe

Istotny jest twój styl jazdy i moc samochodu

Oprócz przebiegów ważny jest również styl prowadzenia. Kierowcy preferujący dynamiczną jazdę powinni zdecydowanie pozostać przy osobnych kompletach na zimę i lato. Przy dynamicznej jeździe opony wielosezonowe zużywają się wyjątkowo szybko, a ponadto nie zapewniają tak wysokich parametrów, jak modele zimowe i letnie w odpowiadających im sezonach.

Styl jazdy

Opony

spokojny

całoroczne

zrównoważony

do rozważenia

dynamiczny

zimowe

Opony całoroczne najlepiej sprawdzają się w samochodach o niskiej mocy – około 80 KM i mniej. Można brać je również pod uwagę w samochodach o średniej mocy na poziomie około 120-150 km. Szukając opon wielosezonowych o możliwie wysokich osiągach do auta o większej mocy, można wziąć pod uwagę modele premium o bieżnikach asymetrycznych, jak np. Dunlop Sport All Season czy Vredestein Quatrac Pro.

Moc silnika

Opony

niska – 50-90 KM i mniej

całoroczne

średnia – 100-160 KM

do rozważenia

wyższa – powyżej 170 KM

zimowe

Istotne jest to, gdzie jeździsz

Opony całoroczne nie poradzą sobie w wymagających warunkach sezonu zimowego tak dobrze, jak zimówki. Dlatego kierowcy poruszający się na trasach, gorzej utrzymanych drogach, czy jeżdżący w góry zdecydowanie powinni wybierać opony zimowe. Modele całoroczne są przeznaczone dla kierowców, którzy poruszają się przede wszystkim w mieście i jego okolicach, a trasy wykonują ewentualnie niedalekie i sporadyczne, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Moc silnika

Opony

miasto i jego najbliższa okolica

całoroczne

miasto i niedalekie trasy

do rozważenia

użytkowanie uwzględnia jazdę na dalekich trasach, i/lub poruszanie się po wsiach i małych i miejscowościach, i/lub wyjazdy w góry

zimowe

Które opony wybrać – zimowe czy całoroczne?

Jeżeli w każdej z powyższych tabel wybrana odpowiedź to „całoroczne”, można śmiało wybrać opony całoroczne. Jeżeli odpowiedź „zimowe” pojawiła się chociaż raz, powinno się wybrać zimowy model mimo wszystko. Jeżeli wśród odpowiedzi pojawiły się „całoroczne” i „do rozważenia” lub same „do rozważenia” to dobrym rozwiązaniem będzie głębsze przemyślenie decyzji w zależności od indywidualnych nawyków – np. czy jesteśmy gotowi zrezygnować z wyjazdu za miasto w przypadku śnieżnej pogody lub obniżyć dynamikę jazdy w zamian za wygodę użytkowania opon wielosezonowych.