Jak jeździć w deszczu, by bezpiecznie dotrzeć do celu?

Jazda w deszczu może być dużym wyzwaniem, szczególnie dla mało doświadczonych kierowców. Nie zawsze techniki, które stosujemy podczas jazdy na suchej nawierzchni, sprawdzają się na mokrej drodze. Dziś odpowiemy na pytanie, jak bezpiecznie jeździć w czasie deszczu.

Sprawdź stan wycieraczek i reflektorów
Jesień to dobry czas na sprawdzenie stanu wycieraczek. W przypadku, gdy źle usuwają wodę i pozostawiają duże smugi, warto wymienić je na nowe. Dla poprawnej widoczności należy też zadbać o prawidłowe działanie świateł. Jesień jest jedną z najbardziej zachmurzonych pór roku, dlatego też pamiętaj, by jeździć z wszystkimi sprawnymi światłami. Sprawdź też ustawienie świateł, by nie oślepiać innych kierowców. Krople wody i kałuże rozpraszają światło. Jeżdżąc z zadartymi światłami, oślepiasz innych i stwarzasz zagrożenie na drodze.

Nie zapominaj też, że w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza masz obowiązek jazdy na światłach mijania, a nie tych do jazdy dziennej. Korzystaj ze świateł drogowych (długich) rozsądnie, bo podczas deszczu nie zawsze poprawiają widoczność.

Unikaj jazdy przy krawędzi drogi
Na większości dróg środek jest położony wyżej niż krawędzie. Dzięki temu nie stoją na nich kałuże wody. W czasie deszczu staraj trzymać się środka drogi, a nie jej krawędzi. Oczywiście w miarę możliwości. Woda spływa w kierunku krawędzi jezdni i często gromadzi się przy nich. Najsuchszym miejscem na drodze jest zwykle jej środek.

Jeśli nie widzisz – nie jedź
Dla niektórych może to być oczywiste, a jednak. Na drodze często można spotkać kierowców próbujących jechać dalej, mimo iż wycieraczki nie nadążają już z odprowadzaniem wody. Często w sytuacji, w której wycieraczki nie nadążają już odprowadzać wody, widać ludzi próbujących jechać dalej. W czasie ulewy warto zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i zaczekać na poprawę widoczności. Jeśli decydujesz się stanąć na poboczu, wjedź tak, by auto znalazło się na nim w całości. Pamiętaj, by sygnalizować swój postój światłami awaryjnymi.

Dostosuj prędkość do warunków pogodowych
Zgadnij, co jest najczęstszą przyczyną wypadków na polskich drogach. To słynne “niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze”. Statystyki wypadków pokazują jednak, że kierowcy ignorują to zalecenie. W deszczu należy jechać wolniej, dostosowując prędkość do pogody. W innym wypadku możemy wpaść w poślizg.

Dbaj o auto
Jazda w deszczu stanie się bezpieczniejsza, jeśli twoje auto będzie w dobrym stanie technicznym. Oprócz wycieraczek i reflektorów zadbaj też o opony. Mają one ogromne znaczenie dla dobrej przyczepności. Pamiętaj o utrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia powietrza w oponach – ono również wpływa na zachowanie się auta na drodze, znacznie ograniczając ryzyko poślizgu czy przebicia opony na niewidocznej pod kałużą nierówności.

Dla bezpieczeństwa jazdy podczas ulewy ogromne znaczenie ma też stan hamulców. Warto pamiętać, że w deszczu droga hamowania może ulec wydłużeniu nawet trzy- lub czterokrotnie.

Nie używaj tempomatu

Mogłoby się wydawać, że jazda ze stałą prędkością podczas deszczu zwiększy twoje bezpieczeństwo. Prawda jest jednak taka, że używanie tempomatu na mokrej nawierzchni może sprawić, że łatwiej wpadniesz w poślizg. W warunkach zmniejszonej przyczepności czujniki mogą wykryć szybsze napędzanie kół niż ma to miejsce w rzeczywistości. Auto będzie dążyło do uzyskania ustawionej prędkości, co może skończyć się źle.

Pamiętaj o wentylacji auta

Deszcz zwiększa poziom wilgoci w aucie, co powoduje, że szyby w aucie parują. W czasie opadów włącz klimatyzację lub nawiew i skieruj je na szyby. Dzięki temu nie zakłócisz widoczności i poprawisz bezpieczeństwo jazdy.

Co robić podczas poślizgu?
Zjawisko aquaplaningu występuje, gdy pomiędzy oponą a drogą wytwarza się warstwa wody, która nie jest odpowiednio szybko odprowadzana. Zapewne doświadczyłeś go nie raz, gdy przejeżdżałeś przez kałużę z dużą prędkością.

Aquaplaning jest bardzo groźnym zjawiskiem, gdyż oznacza utratę kontroli nad torem jazdy. W trakcie utraty przyczepności nie należy wykonywać gwałtownych ruchów – zaleca się, by nie skręcać kierownicą i puścić pedał gazu. Auto powinno naturalnie wytracać prędkość, bez gwałtownego hamowania. Przy aquaplaningu bardzo ważne jest jego zapobieganie, czyli dbanie o stan ogumienia, zachowanie ostrożności i zmniejszenie prędkości. Wychodzenie z poślizgu można trenować w szkołach nauki jazdy.

Jak jeździć po kałużach?
W razie możliwości omiń kałużę. Jeśli musisz przez nią przejechać, zrób to z jak najmniejszą prędkością. Im wyższa prędkość przejazdu przez kałużę, tym więcej wody może dostać się do wnętrza auta. Przedostanie się wody do silnika lub innych elementów może okazać się tragiczne w skutkach.

W przypadku przejazdu przez duże rozlewisko obserwuj, jak radzą sobie inni kierowcy. Sprawdź, do jakiego poziomu sięga woda. Jeśli przekracza poziom progów auta, przejazd przez nią będzie dużym ryzykiem. Przez głęboką wodę przejeżdżaj na pierwszym biegu, utrzymując w miarę wysokie obroty. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zgaśnięcia silnika.