Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Klimatyzacja, podobnie jak inne elementy w samochodzie, wymaga regularnej konserwacji, a jej prawidłowe działanie ma wpływ nie tylko na komfort, lecz również bezpieczeństwo. Czytaj dalej, a dowiesz się, jak serwisować klimatyzację i co robić, by działała idealnie przez cały rok.

Kiedy na zewnątrz panuje skwar, nie ma nic lepszego niż chłodny powiew powietrza z kratek wentylacyjnych. O klimatyzację warto jednak dbać przez cały rok, bo oprócz chłodzenia, zapewnia też osuszanie, dzięki czemu szyby podczas deszczu nie parują.

Regularnie sprawdzaj kondycję klimatyzacji
Na serwis i sprawdzenie klimatyzacji warto umawiać się co najmniej raz w roku. Serwis sprawdzi ilość czynnika chłodzącego, poprawność działania klimatyzacji oraz jej szczelność. Dodatkowo może zalecić ozonowanie, które oczyści cały układ z bakterii i grzybów. Pamiętaj też o regularnych wymianach filtra kabinowego.

Dlaczego klimatyzacja nie działa prawidłowo?
Najczęstszą przyczyną niedziałającej klimatyzacji jest nieszczelność powodująca wyciek czynnika chłodzącego. Klima może też nie działać przez niesprawną sprężarkę, skraplacz lub każdy inny element wchodzący w skład klimatyzacji.

Uszkodzony kompresor klimatyzacji – kompresor może ulec awarii z powodu małej ilości czynnika chłodzącego lub przez zanieczyszczenia, które dostały się do układu. Objawami awarii może być słaby strumień powietrza, nieefektywne chłodzenie oraz hałas wydobywający się z okolic kompresora.

Uszkodzony skraplacz – ten element klimatyzacji pracuje pod wysokim ciśnieniem, jest też narażony na drgania i wstrząsy. Może zapychać się przez zanieczyszczenia takie jak piasek, owady czy liście. Objawami awarii skraplacza jest spadek wydajności lub całkowite unieruchomienie klimatyzacji.

Awaria rezystora dmuchawy – ta część odpowiada za określenie mocy nadmuchu. Uszkodzony rezystor najczęściej powoduje, że klimatyzacja działa tylko na maksymalnej prędkości. Zdarza się też, że z wentylacji w ogóle nie leci powietrze.

Uszkodzony osuszacz – najczęstszym objawem awarii osuszacza są zaparowane szyby. Klimatyzacja może działać nawet ze zużytym osuszaczem. Jest to niebezpieczne z tego powodu, że w układzie zbiera się wilgoć, mogąca wywołać korozję ważnych elementów.

Przepalony bezpiecznik – niekiedy przyczyną usterki jest przepalony bezpiecznik. Warto je sprawdzić, zanim zabierzemy się za poważniejsze naprawy.

Jak dbać o klimatyzację?
Oprócz dokonywania regularnych serwisów warto znać zasady jej prawidłowego użytkowania. Stosuj się do poniższych punktów, a unikniesz wielu problemów.

Używaj klimatyzacji regularnie, nawet zimą. Dzięki temu zapobiegniesz jej zawilgoceniu i zagrzybieniu.
Nie otwieraj okien przy włączonej klimatyzacji.
Latem, zanim włączysz klimatyzację, przejedź się kilka metrów z uchylonymi szybami, by wygonić ciepło.
Dbaj o czystość parownika – od czasu do czasu przemyj go wodą pod niskim ciśnieniem z użyciem pędzla i szamponu samochodowego lub zleć to serwisowi.

Najlepszym sposobem na dbanie o klimatyzację jest regularne korzystanie z niej i dokonywanie corocznych przeglądów.