Wymiana rozrządu – konieczność, o której nie możesz zapomnieć!

Rozrząd to układ, którego zadaniem jest sterowanie elementami mającymi doprowadzić paliwo do cylindra silnika tłokowego, a następnie usunąć z niego spaliny. To kluczowa funkcja, bez której samochód nie ruszy w żadną podróż. Cykliczna wymiana rozrządu jest więc niezbędna w odpowiedniej pracy auta. Oto co powinieneś o niej wiedzieć.

Rozrząd składa się z wielu podzespołów. Wśród nich znajdziesz zawory (zwykle dwa lub cztery), wałek rozrządu z krzywkami, oraz przekładnie, które znane są powszechnie jako napęd rozrządu. Napęd mylnie utożsamiany jest często z całym rozrządem i zbudowany jest z paska lub łańcucha oraz kół.

Odpowiednie działanie mechanizmu wymaga od użytkownika regularnej wymiany i kontroli. To klucz do poprawnego funkcjonowania silnika.

Kiedy wymienić rozrząd?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co ile kilometrów wymienia się rozrząd. Wszystko zależy od wytycznych producenta samochodu i wytrzymałości całego układu. Elementy powinno zmieniać się patrząc przez pryzmat przejechanych kilometrów i użytkowanego czasu. Wszystko ze względu na eksploatację poszczególnych części.

Co ile wymiana rozrządu jest więc konieczna? Producenci samochodów podają różne liczby – niekiedy jest to nawet 200 tysięcy kilometrów i 10 lat. Nie do końca warto ufać instrukcjom w sprawdzaniu, co ile wymieniać rozrząd. Niektórzy projektanci podchodzą do wytrzymałości swoich części bardzo optymistycznie. Poza tym taka wytrzymałość dotyczy tylko oryginalnych elementów. Od podanych wartości warto odjąć nawet 50-80 tysięcy kilometrów i 3-4 lata. Wielu doświadczonych mechaników twierdzi nawet, że starszy samochód to sukcesywnie skracający się stan wytrzymałości rozrządu. Tu wymiana polecana jest po 50 tysiącach przejechanych kilometrów.

Trochę inna sytuacja jest w przypadku łańcucha rozrządu. Ten jest bardziej wytrzymały, ale inne elementy psują się tak samo np. pompa wody, rolki i prowadnice. Pewne jest jednak, że uszkodzony łańcuch łatwiej zdiagnozować, bo wydaje on charakterystyczne dźwięki. To oznacza, że nadaje się on do zmiany.

A co jeżeli nie wymienisz rozrządu?
Odkładanie wymiany rozrządu może być tragiczne w skutkach. Zerwany pasek jest w stanie nawet całkowicie zniszczyć silnik. W silnikach kolizyjnych (większość współczesnych) tłoki uderzają w zawory i jednostka kończy swój byt. Kluczem do tego jest regularna wymiana, bo pasek rozrządu nie daje żadnych oznak zużycia.

Jeżeli zdarzy się zerwanie paska, to kategorycznie nie można uruchamiać pojazdu. Gdy to zrobisz, to na pewno zniszczysz swój silnik. Jeśli wiesz, że rozrząd w Twoim aucie niedługo powinien być zmieniony, a samochód zgaśnie, to nie próbuj go odpalać i wezwij pomoc. Konieczna będzie laweta i transport do mechanika. To on oceni zniszczenia i oszacuje koszt naprawy. W optymistycznym scenariuszu wymagany będzie remont silnika. Bardzo możliwe, że konieczna będzie jednak nowa jednostka.

Wymiana rozrządu – koszt jest różny
Koszt kompleksowej wymiany rozrządu również zależny jest od wielu czynników. Jeżeli wymieniasz sam pasek (nie jest to dobra opcja) to zaoszczędzisz, ale możesz narazić się na usterki kolejnych elementów. Pełna wymiana powinna obejmować napinacze, pompę wody i pasek lub łańcuch. Mechanik musi również odpowiednio ustawić zębatki. Nawet jedno źle ustawione oczko może zerwać cały napęd!

Cena wymiany waha się od 800 do 2000 złotych. Bardziej skomplikowane silniki będą wymagały jednak droższych operacji. Więcej kosztować będzie np. wymiana mokrego paska rozrządu (chłodzonego przez olej) lub zaawansowanego łańcucha.

Jedno jest jednak pewne – na tej operacji nie warto oszczędzać. To klucz do spokojnej jazdy!