Czy mycie samochodu zimą jest dobrym pomysłem?

Mróz i śnieg nie sprzyjają częstemu myciu samochodu, ponadto wielu kierowców jest zdania, że świeżo umyty samochód ponownie zabrudzi się po wyjeździe na ulicę w zimowych warunkach. To oznacza, że wielu z nich rezygnuje z pielęgnacji auta zimą lub robi to znacznie rzadziej niż latem. Czy to błąd?

Dlaczego mycie samochodu zimą jest konieczne?
Ulice zimą pokrywają się nie tylko śniegiem i lodem, ale również piaskiem i solą. Dzięki nim bezpieczeństwo na drodze jest większe, jest więc to jak najbardziej wskazane. Dla karoserii naszego samochodu oznacza to jednak, że jest narażona na większe zniszczenia. Istnieje duże ryzyko pojawienia się zarysowań, a w połączeniu z dużą wilgotnością również rdzy. Karoserii samochodu nie służy też błoto, o które nie trudno szczególnie na początku i pod koniec zimy. Nagromadzenie się zanieczyszczeń sprawia, że są one trudniejsze do usunięcia. One również sprzyjają zarysowaniom i utrudniają odśnieżanie pojazdu. Musisz również wiedzieć, że sól składająca się w 100% z chlorku sodu jest też szkodliwa dla felg pojazdu. To oznacza, że mycie samochodu zimą to warunek konieczny.

Mycie samochodu w zimie w myjni automatycznej
Na pewno jest to najprostsze i najszybsze rozwiązanie, szczególnie że pogoda nie sprzyja pracą na zewnątrz. Nie oznacza to jednak, że jest równie bezpieczne dla Twojego samochodu. W przypadku niesprawdzonych myjni, musisz uważać na uszkodzone szczotki, o wymianie których właściciele często nie pamiętają lub pamiętać nie chcą. To duże zagrożenie dla powłoki lakierniczej pojazdu. W efekcie pojawiają się na niej rysy widoczne przede wszystkim podczas słonecznych dni. Szczotki ulegają zużyciu i trzeba je wymieniać, delikatne końcówki się wycierają, a więc bezpośredni kontakt z lakierem ma twarda część szczotki. Mycie samochodu zimą, który jest dodatkowo narażony na działanie soli i piasku, w takich warunkach, potęguje dodatkowo problem.

Mycie ręczne zimą bezpieczniejsze
Podobnie jak latem, warto jest zdecydować się na mycie samochodu ręczne. Nawet zimą zdarzają się cieplejsze dni, które warto wykorzystać na doprowadzenie swojego pojazdu do dobrego stanu i lepszego wyglądu. Czy można myć samochód na mrozie? Woda bardzo szybko przymarza do powierzchni samochodu, wnika w szczeliny i tym samym może uszkadzać zarówno lakier, jak tez uszczelki. Lepiej poczekać na bardziej sprzyjające warunki.

Przede wszystkim do mycia auta używaj ciepłej wody. Zbyt zimna spowoduje, że pojawi się na powierzchni samochodu warstwa lodu. Ciepłej możesz użyć, jeżeli zdecydujesz się na mycie auta na mrozie, ale oczywiście nie może być od duży, a temperatura wynosić powinna niewiele poniżej 0 st. Celsjusza. Dokładnie opłukujemy samochód i stosujemy specjalistyczny środek do mycia auta. Doskonale sprawdza się piana aktywna do myjek ciśnieniowych Moje Auto,oczywiście wymaga użycia odpowiedniego sprzętu, jednak zimą to dzięki niemu możemy skrócić czas mycia i ułatwić sobie wszelkie czynności związane z usuwaniem nawet najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Piana aktywna jest środkiem silnie pieniącym, usuwa brud, kurz i zabrudzenia drogowe. Jeżeli jednak zdecydujesz się na typowe mycie ręczne, również możesz jej użyć.

Ręczne mycie samochodu zimą w praktyce.
Przymierzając się do mycia samochodu w zimowy dzień, warto wziąć do siebie kilka faktów. Najważniejsze to wybrać sobie jak najcieplejszy dzień. Aczkolwiek trzeba też wiedzieć, że temperatury zimowe zmieniają się bardzo szybko. Mimo że dzień wydaje się ciepły, to temperatury mogą ulec zmianie z godziny na godzinę. Poza tym warto ustawić samochód w miejscu, w którym promienie słońca nie będą padać bezpośrednio na niego. Wtedy woda może dość szybko odparowywać z karoserii, co pozostawi nieestetyczne plamy i zacieki. Jeśli temperatura będzie oscylować wokół jednego, dwóch stopni, woda do mycia powinna być tylko nieco cieplejsza. Zbyt ciepła spowoduje mikropęknięcia lakieru, które nawet niezauważone sprawią, że będzie on ulegał postępującej degradacji w ciągu roku.

Mycie auta powinno zaczynać się od użycia czystej wody do spłukania trudniejszego brudu i soli drogowej, która z pewnością osadzi się na karoserii, felgach, czy szybach. Mycie płynem powinno również trwać jak najkrócej ze względu na możliwość wahań temperatury. Prócz tego woda może zostać uwięziona pomiędzy uszczelkami i w zakamarkach karoserii, a później zamarznąć, szkodząc tym elementom. Zresztą taki obrót sytuacji nie tylko szkodzi lakierowi czy uszczelkom, ale też wszystkim wrażliwym elementom jak zamki, czy zawiasy. Po umyciu samochodu płynami znów należy użyć czystej wody, aby spłukać auto i dokładnie je osuszyć. Cały proces powinien zostać tak rozplanowany, aby trwał stosunkowo krótko.

Mycie ręczne ma wiele zalet. Pozwala bowiem na precyzyjne umycie pojazdu i usunięcie nawet trudnych zabrudzeń. Mycie automatyczne jakkolwiek szybsze i łatwiejsze, może nie być tak dokładne.

Po myciu nie można zapomnieć o dokładnym osuszeniu samochodu i użyciu kosmetyków pielęgnacyjnych. To zachowa go w nienagannej czystości. Korzystając z profesjonalnych preparatów wysokiej jakości, można liczyć na mniejszą intensywność przylegania brudu oraz lepszą konserwację powłoki lakierniczej samochodowego.

Podsumowanie
Pamiętaj o tym, aby po umyciu samochodu, bardzo dokładnie go osuszyć, nigdy zimą nie pozostawiaj auta mokrego. Użyj do tego suchej szmatki. Jeszcze jedno! Zabezpiecz wcześniej wszystkie uszczelki, możesz ponadto po ich osuszeniu zastosować silikon do uszczelek, który będzie chronił je przed mrozem.