Poznaj Zasady Bezpiecznego Hamowania

Wpływ na bezpieczne hamowanie mają dwa czynniki: sprawność hamulców oraz umiejętności kierowcy. Gdy umiejętności są niewystarczające, może nastąpić utrata kontroli nad pojazdem, co w konsekwencji prowadzi do powstania nerwowych sytuacji na drodze. Patrząc przez pryzmat tego, co dzieje się na drogach można dojść do wniosku, że hamowanie jednym wychodzi lepiej, innym gorzej, niemniej jednak niezależnie od sytuacji, w której się znajdziemy, warto znać podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego hamowania.

Jak bezpiecznie hamować?

Bezpieczne hamowanie to przede wszystkim hamowanie możliwie płynne, delikatne i z dużym wyczuciem, czyli takie, przy którym prędkość spada stopniowo, a nie gwałtownie, co minimalizuje ryzyko wpadnięcia w poślizg. Hamowanie zawsze powinno się planować z wyprzedzeniem po to, aby mieć odpowiednią ilość czasu na reakcję.

Oto podstawowe zasady bezpiecznego hamowania:

Zachowaj bezpieczny odstęp od innych pojazdów

Zachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego samochodu pozwoli na bezpieczne wytrącenie prędkości w przypadku, gdy kierowca znajdujący się przed nami, gwałtownie zahamuje. Polskie przepisy drogowe nie precyzują dokładnie, ile powinien wynosić bezpieczny odstęp pomiędzy samochodami jadącymi w kolumnie. Precyzyjnie określają za to taką odległość w stosunku do tuneli o długości powyżej 500 m w terenie niezabudowanym. W związku z tym przyjmuje się, że odstęp pomiędzy autami powinien być dostosowany do warunków panujących na drodze tak, aby kierowca mógł bezpiecznie zatrzymać pojazd w przypadku gwałtownego hamowania.

Ostrzegaj kierowców o hamowaniu

Aby poinformować kierowców jadących za nami, że nasz pojazd zaczyna hamowanie, zaleca się zapalić światło “stop” przed właściwym hamowaniem. W tym celu należy delikatnie nacisnąć pedał hamulca, następnie go puścić i ponownie rozpocząć hamowanie właściwe. Światło “stop” powinno wzbudzić czujność wśród kierowców jadących za nami i tym samym sprawić, że zaczną oni brać pod uwagę konieczność hamowania.

Bezpieczne hamowanie, czyli płynne hamowanie

Jazda samochodem zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu wymaga przewidywania. Poruszając się po drodze, trzeba bacznie obserwować to, co dzieje się wokół nas. Podczas hamowania pedał hamulca należy nacisnąć zdecydowanie, ale i płynnie. Ta sama zasada dotyczy jego puszczania – hamulec puszczamy łagodnym ruchem bez gwałtownego zdejmowania z niego nogi.

Hamuj progresywnie

Hamowanie progresywne polega na naciśnięciu pedału hamulca i systematycznym zwiększaniu siły, z jaką go wciskany po to, by na sam koniec siłę hamowania powoli zacząć zmniejszać. W tym wypadku siłę hamowania należy dostosować zarówno do odstępu samochodu znajdującego się przed nami, jak i do prędkości, z jaką się poruszamy. Jest to jedna z najbezpieczniejszych metod hamowania, która wymaga wprawy i ćwiczeń.

Najpierw zwolnij, a potem zmień bieg

Dojeżdżając do zakrętu, najczęściej jesteśmy zmuszeni do tego, aby nie tylko zmniejszyć prędkość, ale i zredukować bieg. Jednak kolejność tej czynności nie jest bez znaczenia. Prawidłowe hamowanie na zakręcie powinno przebiegać w ten sposób, że najpierw dojeżdżamy do zakrętu i hamujemy, a następnie redukujemy bieg i wchodzimy w zakręt. Przy zastosowaniu odwrotnej kolejności, może się okazać, że zabraknie nam czasu na hamowanie.

Jak hamować samochodem z ABS?

System ABS ma za zadanie zapobiec blokowaniu kół podczas hamowania awaryjnego i tym samym zapewnić sterowność pojazdu. ABS zapewnia bezpieczeństwo, ale tylko wtedy, kiedy wiemy, jak odpowiednio z niego korzystać.

System ABS ma zastąpić technikę hamowania pulsacyjnego. W Polsce od 2006 r. wszystkie nowe samochody muszą być obowiązkowo wyposażone w ABS. Hamowanie awaryjne z ABS polega na gwałtownym naciśnięciu pedału hamulca. W chwili, gdy ABS zaczyna pracować, odczuwa się na pedale hamulca delikatne “kopnięcie”, jednak nawet w takiej sytuacji nie wolno zwalniać przycisku pedału, bo zwalniając siłę hamowania jednocześnie osłabiamy skuteczność hamowania. Bardzo ważne jest także to, że hamując awaryjnie samochodem wyposażonym w system ABS, można skręcać w celu ominięcia przeszkody, a to przyczynia się do znacznego zwiększenia naszego bezpieczeństwa podczas awaryjnego hamowania i zapobiega utracie kontroli nad pojazdem.

tania najtańsza laweta Kraków pomoc drogowa holowanie autolaweta mobilny mechanik tania najtańsza laweta Kraków pomoc drogowa